Očima expertů: Jíst, či nejíst?

0

Obědy zdarma. To je, oč tu běží. Pro všechny děti ve školkách a školách? Jen pro rodiny s dávkami? Nebo snad pro nikoho?

Děti ve školkách a na prvním stupni základních škol by měly od státu dostávat obědy zdarma. Spousta z nich prý totiž hladoví. Myslí si to bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. Politička ČSSD se nápad snažila prosadit ještě v čele ministerstva ve vládě Bohuslava Sobotky. Neúspěšně.

V posledních týdnech se ale idea vrací do hry a je kolem ní rušno. Sociální demokraté se v rámci vládní koalice snaží dobrat konkrétního výsledku. A i když to nejprve vypadalo, že premiér Andrej Babiš – který se v poslední době nerozpakuje ze státního rozpočtu rozdávat plnými hrstmi – kývne na podobu návrhu, podle kterého by měly na obědy zdarma nárok úplně všichni předškoláci a žáci prvního stupně ze základek, nakonec to nebude tak jednoduché.

Babiš a jeho hnutí se – i na základě silné kritiky, která se proti návrhu vzedmula – nakonec rozhodli pro střídmější variantu. Obědy zdarma by měly dostávat pouze děti z rodin, které mají nárok na přídavky na děti. Tedy děti z domácností, jejichž příjem je nižší než 2,7násobek životního minima. Kolik to je, to si můžete spočítat na kalkulačce přídavků na dítě na Peníze.cz. „Náš návrh lépe cílí na potřebné. Měl by se týkat zhruba 170 tisíc dětí,“ odpověděl na náš dotaz ministr školství Robert Plaga. Jeho rezort má nyní na starost přepracování legislativy. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD ale říká, že její strana se bude ještě snažit podobu zákona změnit. Například v tom, aby se hranice z 2,7násobku životního minima posunula alespoň na trojnásobek.

A jak se na školní obědy zdarma dívají další politici, ekonomové a zástupci neziskových organizací? Mají ve školkách a na prvním stupni základek mít nárok na obědy zdarma pouze děti z rodin, které berou dávky na děti, nebo se je lepší původní záměr, že by stát platil v jídelnách obědy všem dětem bez rozdílu? Případně by podporovali ještě nějaké jiné řešení?

Pohledy dalších politiků si můžete přečíst zde

Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/402617-ocima-expertu-jist-ci-nejist

Share.

Comments are closed.