Když se z jídla STANE PROBLÉM

0
Název: Když se z jídla STANE PROBLÉM
Zdroj: Čas na lásku
Datum: 10.03.2017
Rubrika: Poradny

Nechutenství, přejídání, posedlost zdravým životním stylem…
Poruchy a závislosti, které se však víc než jídla týkají našeho postoje k sobě samým.

O poruše příjmu potravy hovoříme tehdy, když člověk používá jídlo k řešení emocionálních problémů. To pak přestává být jednou ze součástí jeho života, ale stává se pro něj peklem.

NEJDE JEN O NEMOC MODELEK

Anorexií trpí modelky i „obyčejná“ děvčata. Není však výjimkou, že zaskočí i zralé ženy. A dokonce muže. Lidé, které postihne, jí zpočátku říkají „kamarádka“. Později se ovšem tohle přátelství mění v souboj na život a na smrt. Své o tom ví i dnes 35letá Michaela J., kterou anorexie málem zabila: „Drtila mě dvacet let. Ve svých 32 letech jsem vážila 32 kilo. Každý, kdo normálně jedl, se mi téměř hnusil. Jak se může tolik cpát?! Copak se neovládne?! Jak nechutné! Bylo mi příjemné usínat s kručením v břiše. Pak se ale přidaly bolesti žaludku. Jestli vsugerované, nebo opravdové, nevím. Každopádně posloužily jako výmluva, že nemůžu pozřít nic víc než jablko, které mi pomáhalo v trávení.“

JAK PROBÍHÁ NÁVRAT DO ŽIVOTA

Podmínkou je rozhodnutí pacientky, že má o léčbu zájem. I proto se na terapii většinou podílí psychiatr. Následně je důležitý stravovací režim během hospitalizace, který má obnovit normální váhu. I když v tomto ohledu bývá léčba většinou úspěšná, změnit postoj pacientek k jídlu se daří už méně. Po propuštění mnohé pokračují v původních stravovacích návycích a zhruba polovinu je nutné do roka znovu hospitalizovat.

POZNEJTE VAROVNÉ PŘÍZNAKY

Máte podezření, že s vaší dcerou není něco v pořádku? Začíná se omezovat v jídle, tvrdí vám, že nemůže jíst v přítomnosti ostatních, a jí jen to, co si sama připraví? Potom zpozorněte. Anorektičky umí být velmi vynalézavé. Ani si nevšimnete, a jídlo zmizí z talíře. Rozhodně však neskončí v jejím žaludku. Právě proto, že si jídlo odpírá, tak na něj pořád myslí. S oblibou studuje kuchařky a ochotně vám uvaří oběd. Sama se ho však nedotkne. Suverénně vám tvrdí, že se přejedla ve školní jídelně a do žaludku se jí už nic nevejde. Je také pořád v pohybu a usilovně cvičí. Dokonce i při nemoci. Bojí se lidí, je popudlivá a uzavírá se do sebe. Pokud ji budete přesvědčovat, aby jedla, může se chovat až agresivně. Časem se dostaví i zdravotní potíže. Jakmile hmotnost klesne pod určitou mez, ztratí menstruaci. Lámou se jí nehty, zuby, ale i kosti, vypadávají vlasy, výrazně klesá imunita.

BULIMIE – VĚRNÁ SESTRA ANOREXIE

Velmi těsný vztah s anorexií má bulimie, jedna nemoc často vede ke druhé, nebo existují vedle sebe. Postižení se často přejídají a hned poté se s pocitem viny, že je jídlo přemohlo, snaží zkonzumovaných potravin zbavit, a to jakýmkoliv způsobem. Využívají k tomu nebezpečné a drastické diety, přehnané cvičení, zvracení, hladovění nebo různá projímadla.

ZAKLÍNADLO JMÉNEM ZDRAVÁ STRAVA

Méně známou, ale stejně závažnou poruchou je ortorexie – patologická závislost na zdravém stravování a biologicky čisté stravě. Postižení se v myšlenkách stále zabývají jídlem a nejsou schopni se účastnit běžného života s lidmi, kteří se stravují jinak. Jakýkoliv prohřešek proti „zdravé“ stravě je provázen silným pocitem viny.

KDE NAJDETE POMOC

Lidem s poruchami příjmu potravy a jejich blízkým pomáhá Občanské sdružení Anabell (více na www.anabell.cz).
Využít můžete také Centrum pro poruchy příjmu potravy, které nabízí ambulantní péči, denní stacionář i klinickou léčbu (www.psychiatrie.lf1.cuni.cz).
Jediným klinickým pracovištěm v oboru dětské psychiatrie v ČR je Dětská psychiatrická klinika 2. LF UK a VFN (www.fnmotol.cz).
Užitečné informace najdete i na www.vyzivavnemoci.cz, kde je k dispozici také poradna s odborníkem.

Sdílet.