26. Vraťte zpátky sýry, jogurty a pečivo, volá po změně pamlskové vyhlášky Cajthamlová

0
Skóre: 0.60
Název: Vraťte zpátky sýry, jogurty a pečivo, volá po změně pamlskové vyhlášky Cajthamlová
Zdroj: expres.cz
Datum: 24.01.2017
Autor: Expres.cz, Alžběta Šemrová
Odkaz: http://www.expres.cz/doktorka-katerina-03c-/zpravy.aspx?c=A170124_112842_dx-zpra…
Rubrika: Zprávy
Oblast: Internet – Bulvární zpravodajství, společenské magazíny
ProfilID: AZ_Školní jídelny 

Od ledna letošního roku mají školní bufety utrum, a to kvůli nové svačinové vyhlášce, která jako nevhodné potraviny označila téměř vše kromě suchého chleba a vody. Co na to proslulá doktorka Kateřina, kterou znáte z televizních obrazovek?

Pamlsková vyhláška se stala terčem kritiky, mnohé školní bufety totiž nebyly schopné vyhovět náročným požadavkům, a tak raději ukončily svou činnost. Kateřina Cajthamlová , lékařka a terapeutka, kterou všichni dobře znají z televizních pořadů o zdravé výživě, samotnou snahu o zavedení zdravějšího stravování ve školách vítá, k samotnému provedení má však výhrady.

Zároveň odbornice na výživu uvedla, že je samozřejmě pravda, že není v kompetenci školy zabránit žákům, aby si nevhodné pamlsky kupovali například cestou do školy. Rozhodně ale není na škodu snažit se ovlivnit alespoň to, co v moci pedagogů je. Na závěr Cajthamlová podotkla, že si rozhodně nepřeje, aby vyhláška byla zrušena, uvítala by však její úpravy.

„Problematičnost například vidím v tom, že se vyhláška týká dětí do 15 let. Zatímco dívky rostou od 13 do 15 let, chlapci od 15 do 18 let, takže pokud jsou hlouposti v bufetech na středních školách, ohrožuje to růst chlapců. Doporučuji vrátit zpátky pečivo, které je vhodné pro děti prvního stupně, stejně tak vrátit zpátky tučnější sýry a jogurty, případně trochu zmírnit množství soli a cukru, které je vyžadováno jako limitní,“ navrhuje doktorka Kateřina.

URL| http://www.expres.cz/doktorka-katerina-03c-/zpravy.aspx?c=A170124_112842_dx-zpravy_beta

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

Sdílet.